szybki kontakt:+48 666 585 318 | infogeomat.eu

Mur oporowy z kamienia naturalnego

Naturalne materiały w dzisiejszych czasach, w dobie technologii, stają się coraz bardziej popularne i coraz częściej używane przez architektów, designerów i inwestorów. Drewno, cegła i naturalny kamień zaczynają być nieodłącznym elementem w nowoczesnych inwestycjach. Jednym z wielku wariantów wykorzystania kamienia to gabiony. Możliwość użycia naturalnego miejscowego kamienia nadaje im jeszcze większej popularności, co więcej, każdy gabion jest unikatowy w wyglądzie i dobrze współpracuje z lokalnymi warunkami naturalnymi.

Geosyntetyczne, wzmacniające geosiatki bardzo rozszerzyły możliwości używania gabionów. Dzięki swym właściwością zapewniają stabilność konstrukcji i przede wszystkim estetyczny wygląd. Pozwalają znacznie obniżyć koszty oraz oszczędzić cenne zasoby naturalne.

Oporowe mury z licem gabionowym

Najbardziej rozpowszechnionymi konstrukcjami są ściany wykonane z gabionowych koszy. Przyczyną takiego wyboru są względy ekonomiczne oraz nieznajomość techniki zbrojenia gruntu. Kolejnym powodem jest niedostateczna oferta kompletnych, gabionowych rozwiązań. Pomimo konserwatywnych firm oraz niechęci do nowych technologii związanych z oporowymi ścianami ze zbrojonym gruntem z gabionowym licem, sukcesywnie popularność proponowanego rozwiązania wzrasta.

Wykonanie gabionowych koszów

Do wykonania gabionowych koszy proponuje się dwa typy rozwiązań. Najpopularniejszym są klasyczne stalowe panele, które są złączone ze sobą spiralą. Ten sposób umożliwia dobrowolne skracanie paneli, pasują wszędzie tam, gdzie nie ma dokładnego projektu lub gdy wykop pod gabiony jest mało dokładny. Drugi sposób polega na wykonaniu ogrodzenia składającego się z stalowych paneli zakończonych pętlami. Takie panele łączone są ze sobą za pomocą zawleczki. Takie połączenie ma znacznie większą wytrzymałość i bez problemu może wytrzymać większe naprężenia.

Panele do gabionowych koszy

Stalowe panele są najczęściej zaprojektowane z podłużnego drutu spawanego w regularnych odstępach. Stalowe panele są wykonywane z różnej średnicy drutu z powierzchniową ochroną przeciwko korozji. Typowe średnice drutu zaczynają się od 3,5 mm, używanych do ogrodu, do 6 mm używanych do trwałych, budowlanych konstrukcji. Im grubsza średnica drutu, tym większa sztywność paneli i mniejsze deformacje konstrukcji. Na te cechy ma również wpływ rozstaw poszczególnych prętów. Najczęściej są to odstępy 100/100 mm, dla konstrukcji z drobniejszym kamieniem 100/50mm lub 200/50mm.

Standardowa powierzchniowa ochrona jest wykonana z 95% Zn i 5% Al, dla wymagających konstrukcji jest to często stosunek 90% Zn i 10% Al. Taka mieszanka jest w stanie ochronić drut przed korozją przez długi czas. Zwykła ochrona antykorozyjna w postaci zanurzenia jest rzadko używana ze względu na ograniczoną trwałość, ma zastosowanie jedynie do konstrukcji tymczasowych.

Typy oporowych konstrukcji

Klasyczne gabiony są wykonywane w pionie lub z nachyleniem 1:10 do 1:5. To, w połączeniu z wymaganiami dotyczącymi szerokości koszy ogranicza ich zastosowanie. W przypadku systemowych konstrukcji oporowych ścian z zbrojonym gruntem z licem gabionowym pozwala uzyskać znacznie niższy kąt nachylenia. Standardowe nachylenia czoła konstrukcji to 70, 80 lub 90 stopni, ale osiągnięcie innego kąta lub zmiennego nachylenia wzdłuż długości struktury jest bardzo proste. Co więcej, wykonanie jest o wiele bardziej szybsze, ponieważ polega ona tylko na ułożeniu czoła konstrukcji z kamienia a zbrojenie jest dostarczane przez lokalny grunt.

Korzyści gabionów i oporowych murów z naturalnego kamienia

  • atrakcyjny wygląd
  • łatwa i szybka budowa
  • możliwość wykorzystania materiałów lokalnych
  • niema potrzeby stosowania zewnętrznych podpór (szalunków)

PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA OPOROWYCH MURÓW Z NATURALNEGO KAMIENIA

Obrázek úpravy svažitého pozemku v Ivančicích

Úprava svažitého pozemku v Ivančicích

Obrázek opěrné zdi
Opěrné zdi jako ochrana břehů potoka
Obrázek úpravy svažité parcely v Lelekovicích
Úprava svažité parcely v Lelekovicích

Potrzebujesz pomocy?

Na chwilę obecna nie wykonujemy na polskim rynku usługi takie jak: obliczenia statyczne, projektowanie, projekty oraz inspekcje (nadzory na budowach) ze względu na dużą ilość pracy. Możemy jednak pomóc w doborze produktów geosytetycznych oraz wytworzyć ofertę cenową na oferowane przez nas produkty na określony projekt.

Nie bójcie się zapytać

Bezpłatnie

+48 666 585 318
sprzedazgeomat.eu