szybki kontakt:+48 666 585 318 | infogeomat.eu

Mosty i mury oporowe

Wyrażenie oporowy mur dotyczy różnych typów konstrukcji o różnych strukturach. W odniesieniu do wcześniej dostępnych technologii murów oporowych, były one wykonane z betonu lub prefarykowane. Progres w praktyce budowlanej i nowe geosyntetyczne produkty pozwolily stworzyć nową technologię murów oporowych oraz przyczółków mostowych.

Oporowe konstrukcje z zbrojonym gruntem są złożone z kilku podstawowych elementów. Poziome warstwy geosiatki nadają stateczność i poprawne funkcjonalnie konstrukcji, powierzchniowe elementy zabezpieczają grunt i nadają estetyczny wygląd. Wzajemna praca powierzchniowych elementów i geosiatek jest zapewniona przez odpowiednie połączenia. Elementem wzmacniającym konstrukcję jest również materiał zasypowy, którego parametry znacząco wpływają na właściwości.

Typy oporowych konstrukcji z zbrojonym gruntem

Oporowe ściany i przyczółki mostowe wraz z zbrojonym gruntem są używane tam, gdzie inne tradycyjne struktury są trudne i drogie do zastosowania. Najczęściej jest to rozbudowa dróg, kolei, najazdowe rampy lub budowa skrzydeł mostowych. Dla wymienionych zastosowań, najlepsze okazują się oporowe ściany z betonowych paneli. Konstrukcje tego typu są szybkie, tanie oraz wytrzymałe do przeciwdziałania obciążeniom wynikającym z transportu.

Jeżeli na konstrukcje nie są nałożone bardzo wysokie standardy lub obiekt jest zlokalizowany w ciężko dostępnym terenie, to w takich przypadkach najlepsza jest ściana oporowa z betonowych bloków. Dzięki ścianie wykonanej z małych, betonowych bloczków, idealnie nadaje się w miejsca o bardzo ukształtowanych terenach. Ściana jest bardzo wytrzymała i może zostać zaadoptowana do potrzeb prawie każdego projektu. Konstrukcja nie wymaga mechanizacji i jest możliwa do wykonania bez ciężkiego sprzętu.

Do wykonywania oporowych ścian na obszarach miejskich coraz częściej używa się oporowych ścian z naturalnego kamienia. Naturalny kamień nie jest częścią struktury nośnej, natomiast pełni funkcję wizualną. Ten typ muru dla niewtajemniczonych wygląda jak gabion, gdzie jego naturalny wygląd w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej popularny. Połączenie wyglądu gabiona w kombinacji z geosyntetykami daje ekonomiczne, technologiczne zalety dotyczące również bezpieczeństwa.

Przyczółki mostowe są najbardziej wymagającymi strukturami, w których można zastosować grunt zbrojony. Projekt takich konstrukcji musi być wykonany w oparciu o doświadczenie specjalistów w zakresie geotechniki i mostów.

Oporowe ściany z zbrojonym gruntem są zazwyczaj tańsze niż konstrukcje z betonu, mają mniejsze wymagania odnośnie nośności gruntu w fundamencie oraz zajmują mniej miejsca (lepsze wykorzystanie przestrzeni). Powierzchnia konstrukcji jest adaptowana tak, aby jak najlepiej oddawała charakter konstrukcji.

Przykładowe rozwiązania ścian oporowych I PRZYCZÓŁKÓW MOSTOWYCH

Obrázek opěrné zdi z panelů na úseku Chomutov-Křimov
Opěrná zeď z panelů na úseku Chomutov-Křimov
Obrázek zpevnění portálu drenážní štoly VD Šance
Zpevnění portálu drenážní štoly VD Šance
Obrázek opěrné zdi s lícem z přírodního kamene
Opěrná zeď s lícem z přírodního kamene
Obrázek opěrné zdi na průtahu Bučovicemi
Opěrná zeď na průtahu Bučovicemi
Obrázek mostní opěry s lícem z betonových tvarovek
Mostní opěra s lícem z betonových tvarovek
Obrázek mostního křídla a parapetní zdi z vyztužené zeminy
Mostní křídla a parapetní zdi z vyztužené zeminy

Potrzebujesz pomocy?

Na chwilę obecna nie wykonujemy na polskim rynku usługi takie jak: obliczenia statyczne, projektowanie, projekty oraz inspekcje (nadzory na budowach) ze względu na dużą ilość pracy. Możemy jednak pomóc w doborze produktów geosytetycznych oraz wytworzyć ofertę cenową na oferowane przez nas produkty na określony projekt.

Nie bójcie się zapytać

Bezpłatnie

+48 666 585 318
sprzedazgeomat.eu