szybki kontakt:+48 666 585 318 | infogeomat.eu

Zwiększenie nośności podłoża

W celu wzmocnienia słabego podłoża, stosuje się kruszywo łamane lub wykonuje się zabiegi chemiczne mające na celu uzyskanie lepszych właściwości gruntu. Inną metodą coraz bardziej popularną jest wzmacnianie podłoża geosiatkami, które wraz z gruntem tworzą wzmocnioną, stabilizacyjną warstwę. W tej metodzie, wykorzystuje się osunięty grunt, dzięki czemu oszczędza się na transporcie i zakupie nowego materiału zasypowego.

Zakres stosowania stabilizacyjnej warstwy jest bardzo szeroki. Używa się jej w budowaniu tras kolejowych, parkingów, miejsc postojowych a ostatnio do wzmacniania słabego gruntu pod hale, fabryki i magazyny.

Zalety mechanicznej stabilizacji za pomocą geosiatek

  • zmniejszenie grubości warstwy aż o 40% bez utraty jej nośności
  • redukcja niebezpieczeństwa związanego z tworzeniem się lokalnych pęknięć i dziur
  • ograniczenie nierównomiernego osiadania
  • wydłużenie żywotności konstrukcji

Wzmacnianie geosyntetykami

Jako pierwsi stosowaliśmy technologię polegającą na użyciu geosyntetyków do zwiększenia nośności podłoża. Produkty te, ze względu na swoją strukturę, muszą polegać tylko na tarciu, co jest niedostateczne do zatrzymania gruntu przy parciu bocznym.

Geosyntetyki w gruncie działają jako rozciągliwa memberana. Jeżeli byśmy chcieli podnieść wytrzymałość gruntu jakimkolwiek innym sposobem i przenieść siły do warstwy wzmacniającej, musi dojść do jej pionowej deformacji. To powoduje wytworzenie kolein na powierzchni warstwy rzędu aż 10 cm w zależności od miękkości podłoża. Taka deformacja jest niedopuszczalna w inżynierskiej praktyce.

Obecnie używamy bardziej wydajnych geosiatek

Geosiatki są to wzmacniające geosyntetyki o otwartej strukturze – mają kwadratowe lub trójkątne otwory. Grunt nasypowy przenika przez otwory geosiatki tworząc efekt wzajemnego zazębienia między gruntem a geosiatką. Takie zazębienie zapobiega bocznym przesunięcią w warstwie podkładowej. Dzięki temu mechanizmowi, siatka jest w stanie przenieść poziome siły ścinające, co w rezultacie zwiększa nośność miękkiego podłoża.

Przy geosyntetykach, dla których ich praca opiera się na mechanizmie zazębienia w nowej terminologii mowa nie o wzmacniającej, a o stabilizacyjnej funkcji.

Testy parametrów geosiatek zostały przeprowadzane w wielu badaniach wykonywanych przez renomowane labolatoria, dzięki nim można było określić ich kluczowe właściwości wpływające na stabilizacyjną funkcję. Jednymi z kluczowych parametrów jest specjalny profil żebra (powierzchnia oraz wielkość), jego sztywność, wytrzymałość połączenia, wielkość oczka, rodzaj stosowanego kruszywa itp.

Produkty używane do stabilizacji warstw podkładowych

Tkaná geomříž
se čtvercovým otvorem

UKÁZKY ZVÝŠENÍ ÚNOSNOSTI PODLOŽÍ

Obrázek zvýšení únosnosti kolejového lože
Zvýšení únosnosti kolejového lože
Obrázek zpevnění podkladních vrstev na náměstí v Olomouci
Zpevnění podkladních vrstev na náměstí v Olomouci
Obrázek stabilizace podkladních vrstev v Přibyslavi
Stabilizace podkladních vrstev v Přibyslavi

Potrzebujesz pomocy?

Na chwilę obecna nie wykonujemy na polskim rynku usługi takie jak: obliczenia statyczne, projektowanie, projekty oraz inspekcje (nadzory na budowach) ze względu na dużą ilość pracy. Możemy jednak pomóc w doborze produktów geosytetycznych oraz wytworzyć ofertę cenową na oferowane przez nas produkty na określony projekt.

Nie bójcie się zapytać

Bezpłatnie

+48 666 585 318
sprzedazgeomat.eu